Filmy z gatunku "Dokumentalny" (3167)

Hot Chocolate Nutcracker: Taneczne marzenia / Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

2020 | Dokumentalny
Ten dokument opowiada o karierze Debbie Allen i szkolonej przez nią grupie tancerzy, którzy przygotowują się do występu w corocznym balecie „Hot Chocolate Nutcracker”.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Western Stars

Bruce Springsteen przenosi na ekran swój najnowszy studyjny album "Western Stars", wykonując każdą z trzynastu piosenek z zespołem i orkiestrą w swojej prawie stuletniej stodole. "Western Stars" to debiut reżyserski Springsteena. W realizacji filmu brał udział jego stały współpracownik Thom Zimny, dzięki temu poznajemy życie i twórczość tego wielkiego amerykańskiego artysty z zupełnie innej strony. Film łączy materiały dokumentalne z koncertów, wspomnienia Springsteena i jego prywatne nagrania z zapierającymi dech w piersiach widokami amerykańskiego Zachodu. Jednym słowem – to opowieść o miłości i stracie, odosobnieniu, rodzinie i wiecznym poszukiwaniu bezkresnej przestrzeni.
2 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Mój kraj taki piękny

2019 | Dokumentalny , Etiuda
Portret dokumentalny Polski, w której ścierają się dwie siły, reprezentujące zupełnie odmienne światopoglądy. Lewicowa wizja kraju naprzeciw homogenicznej Polski, budowanej przez skrajną prawicę. Pośród tych ideologii – ludzie, którzy walczą w imię własnych wartości i zasad. Łączy ich jeden temat sporny: nacjonalizm.
2 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Robotnicy 1971 - Nic o nas bez nas

1971 | Dokumentalny
Codzienne problemy i troski polskich robotników początku lat siedemdziesiątych. Po grudniowym proteście, który miał miejsce w 1970 roku, urząd skompromitowanej ekipy zajmuje Edward Gierek i jego towarzysze, obiecujący ''nową Polskę''. Robotnicy pozostają jednak nadal krytyczni i nieufni. Oryginalna wersja filmu nigdy nie została zaakceptowana przez cenzurę. W telewizji publicznej została natomiast zaprezentowana nowa, przemontowana wersja pt. „Gospodarze”.
2 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Shawn Mendes: Live in Concert

Na stadionie w swoim rodzinnym Toronto Shawn Mendes daje z siebie wszystko i gra dla tłumnie zgromadzonych fanów koncert, którego nigdy nie zapomną.
1 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Szwajcarski bank Hitlera / Switzerland: Hitler`s bankers / La Suisse, coffre-fort d’Hitler

Kiedy badamy gospodarcze aspekty II wojny światowej, bardzo szybko zdajemy sobie sprawę, że III Rzesza była kolosem na glinianych nogach. Seria bezprecedensowych odkryć pokazuje, w jaki sposób Niemcy były w stanie sfinansować swoje ogromne wydatki wojenne.
1 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Fiordy norweskie – życie w półmroku / The Norwegian Fjords: Life in the Twilights / Norwegen - Magie der Fjorde

Dokument prezentuje jeden z najbardziej dramatycznych krajobrazów europejskich – norweskie fiordy. Obszar ten wyróżniają zimne i ciemne wody, ale także kontrastujący do nich kolorowy podwodny świat. Mieszkają tam ślimaki, które świecą w ciemności, a nawet miliardy śledzi, które spływają tu zimą. Fiordy te bez wątpienia przyciągają myśliwych niemal z całego świata. W okresie letnim po rzekach i fiordach migrują łososie, jak i drobne ryby.
1 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Eugenika - w imię postępu

Propagandowy film dokumentalny Grzegorza Brauna przedstawiający narodziny eugeniki w Stanach Zjednoczonych oraz jej wpływ na elity intelektualne i polityczne Zachodu w XX wieku, między innymi na Adolfa Hitlera. Eugenika jest pojęciem wprowadzonym w 1869 przez Francisa Galtona, kuzyna Karola Darwina i dotyczy selektywnego rozmnażania zwierząt oraz ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie, szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone. Dokument stawia kontrowersyjną tezę, że dzisiejsza genetyka, aborcje, eutanazje biorą od tej idei swoje początki.
2 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Pełnometrażowy film dokumentalny zrealizowany przez Fundację Obywatelską Bazar wraz z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które jest koproducentem filmu.
3 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Psychika mordercy / Crazy, Not Insane

2020 | Dokumentalny
Dokument wyreżyserowany i wyprodukowany przez zdobywcę Oscara Alexa Gibneya (filmy dokumentalne HBO Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi, Agenci chaosu) przedstawia psychiatrę sądową dr Dorothy Otnow Lewis, która spędziła życie badając wewnętrzne życie ludzi brutalnych i pracując z wieloma seryjnymi mordercami - w tym Arthurem Shawcrossem czy Tedem Bundym. Czas spędzony z pacjentami z dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości doprowadził ją do opracowania teorii dotyczącej tego, co czyni z człowieka mordercę. Teoria ta uczyniła ją wzbudzającą kontrowersje biegłą sądową. Jej badawcze materiały wideo, pokazywane po raz pierwszy szerokiej publiczności, ukazują niesamowite przemiany jednostek i dają do myślenia.
4 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Księgarnie Nowego Jorku / The Booksellers

2019 | Dokumentalny
Twórcy filmu fundują nam podróż od pokrytych kurzem magazynów, przywodzących na myśl XIX-wieczne gabinety osobliwości, po nowoczesne wnętrza, wypełnione zbiorami wartymi miliony dolarów.
2 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Witamy w Czeczenii / Welcome to Chechnya

2020 | Dokumentalny
Film dokumentalny "Witamy w Czeczenii", autorstwa uznanego dziennikarza i nominowanego do Oscara reżysera Davida France’a, ukazuje pracę grupy aktywistów działających w Czeczenii, którzy ryzykują życiem stawiając czoła nagonce na przedstawicieli społeczności LGBTQ w tym kraju. Dzięki dostępowi do narzędzi zapewniających anonimowość, ten przejmujący i intymny dokument obnaża okrucieństwo rzeczywistości, jednocześnie ukazując niezwykłą grupę ludzi przeciwstawiających się przemocy i brutalności. Od 2016 roku przywódca Czeczeni, Ramzan Kadyrow, prowadzi w kraju program „oczyszczenia krwi” obywateli z LGBTQ, zezwalając na działania mające na celu przetrzymywanie, torturowanie i zabijanie nieheteronormatywnych Czeczenów. W efekcie żyją oni w ukryciu i ciągłym strachu przed aresztowaniem, torturami i śmiercią z rąk władz lub ich pełnomocników. W środowisku pełnym uprzedzeń i nienawiści, przy braku działań ze strony Kremla, grupa aktywistów walczących o prawa społeczności LGBTQ mobilizuje się do działania. Robi to, mimo że nie ma ani odpowiednich środków finansowych, ani doświadczenia w tak niebezpiecznej pracy. Dokument ukazuje codzienne wyzwania stojące przed działaczami, którzy biorąc sprawy w swoje ręce, sami stają w obliczu niewyobrażalnego ryzyka.
2 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Miś / Oso

Imperium luksusu i biżuterii ze swoją własną ikoną - MIŚ - tak samo kochany i nienawidzony, zmienił rodzinę jubilerów z Manresy w globalne przedsiębiorstwo. Historia ciężkiej pracy i sukcesu. Saga, która zmieniła świat modnej biżuterii. Z wywiadami z najbardziej znanymi osobistościami ze świata sztuki, mody i designu. Film, który odkrywa prawdziwy wszechświat TOUS.
3 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Famo$o / Famoso

Film muzyczny z niepublikowanymi obrazami z życia najsłynniejszego włoskiego trapera Sfery Ebbasty (w 2017 featuring z Quebonafide). Pomiędzy koncertami, sesjami studyjnymi i stylem życia śledzi całą swoją karierę artystyczną od początków z producentem Charliem Charlesem do międzynarodowego sukcesu.
3 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Transhood

2020 | Dokumentalny
Kręcony przez pięć lat w Kansas City dokument śledzi życie czterech transpłciowych dzieci, które na starcie zdjęć do filmu miały kolejno po 4, 7, 12 i 15 lat. Bohaterowie i członkowie ich rodzin w wyjątkowy i szczery sposób opowiadają o doświadczeniu dorastania osób transpłciowych w sercu Ameryki. Film jest kroniką wyzwań i przemian, z którymi każdego dnia muszą mierzyć się dzieci i ich rodzice. Ta poruszająca i pełna zaskoczeń historia uczy każdego z nas czegoś nowego o byciu człowiekiem.
5 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Pozostając w cieniu / Theory of Obscurity: A Film About the Residents

Film dokumentalny o amerykańskiej grupie The Residents. Zespół w ciągu czternastoletniej kariery wydał ponad 60 płyt i zagrał tysiące koncertów, ale nigdy nie ujawnił tożsamości jego członków. Dokument przedstawia jubileuszową trasę koncertową oraz ujawnia, kim naprawdę są artyści.
4 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Inny świat

2012 | Dokumentalny
"Inny Świat" to filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Artura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji z których słynie Danuta Szaflarska – "Zakazanych piosenek", "Skarbu", "Pożegnania z Marią" czy "Pora umierać", tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki – Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat – widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.
4 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Fuck for Forest

2012 | Dokumentalny
Młody Norweg Danny zawsze miał trudności z otoczeniem. Po raz kolejny próbuje odnaleźć miejsce dla siebie. W Berlinie spotyka grupę Fuck for Forest, która gromadzi pieniądze na  ratowanie przyrody, sprzedając amatorskie porno w Internecie. Wszystkie filmy są własnej produkcji, do której czasami zapraszani są również przechodnie na ulicy. Członkowie grupy głęboko wierzą w to, że wyzwolą świat z seksualnych zahamowań.  Danny czuje się świetnie w nowym otoczeniu,  które łączy hedonizm z aktywizmem. Fuck for Forest zbiera 420 000 euro i jedzie do Amazonii kupić ziemię, aby oddać ją za darmo Indianom.  W Amazonii napotykają jednak nieprzewidziane okoliczności. „Fuck for Forest” Michała Marczaka stał się sensacją tegorocznego 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, zdobywając główną nagrodę w konkursie filmów dokumentalnych. Film został zaproszony na renomowane festiwale filmowe, między innymi w Rotterdamie, Nowym Jorku (Tribeca) oraz Toronto (Hot Docs). Film wejdzie na ekrany kin w Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii w 2013 roku.
3 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Obiekt

Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów - na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.
5 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Jarocin. Po co wolność

Takiego miejsca nie było wcześniej na mapie Europy Wschodniej, w Bloku Komunistycznym. Jarocin – niewielkie miasteczko w Wielkopolsce staje się symbolem niezależności, buntu i wolności w represjonującym systemie. A dokonuje tego muzyka rockowa. Polska do 1989 roku to państwo, w którym panuje wszechobecna komuna i cenzura. Kraj pogrążony jest w kryzysie gospodarczym, jedzenie jest limitowane i wydawane "na kartki". Polacy są coraz bardziej niezadowoleni i sfrustrowani. Powstaje Solidarność, która po półtora roku zostaje siłą rozwiązana przez juntę wojskową wprowadzającą stan wojenny. Na ulicach dochodzi do walk z milicją, giną robotnicy i studenci. W tym świecie, niczym wyspa na morzu komunistycznego absurdu, pojawia się festiwal w Jarocinie – enklawa wolności i normalności. Szefowie partii w Warszawie początkowo nie zauważają tego zjawiska, w stolicy nikt nie wie, gdzie znajduje się to niespełna 20-tysięczne miasteczko. Tymczasem kilkadziesiąt tysięcy zbuntowanych młodych ludzi co roku zjeżdża do Jarocina, aby posłuchać muzyki granej i tworzonej przez ich rówieśników. To ona staje się głosem pokolenia Polaków niezadowolonych z ówczesnej rzeczywistości i popycha ich do działania. Działa jak katalizator i coraz więcej muzyków tworzy sztukę buntu i wyzwolenia z okowów totalitarnego absurdu. Zew wolności roznosi się echem na cały kraj i poza jego granice. Symboliczne teksty piosenek są zrozumiałe dla Polaków, wydawane "w podziemiu" magazyny i płyty są dystrybuowane poza kontrolą władz. Film o Jarocinie to film o wolności. Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie, ale również o wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie, wolności w każdym wymiarze. Pokazuje to, co oznaczała wolność w latach 1970-1990, ale także, co oznacza dziś i jak rozumie ją współczesny człowiek. Na kanwie opowieści o festiwalu został pokazany trudny okres życia w systemie komunistycznym i muzyczna droga Polaków do wolności.
3 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Namibia Genocide and the Second Reich

W latach 1904-1907 Niemcy dokonali pierwszego ludobójstwa XX. wieku. Na terenach Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej (dzisiejszej Namibii) przeprowadzili eksterminację dwóch afrykańskich ludów: Nama i Herero.
3 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Lew w twoim domu / A Lion in the House

2006 | Dokumentalny
Dokument o piątce chorych na raka dzieci oraz ich rodzinach mierzących się z codziennymi wyzwaniami. Film pokazuje sześć lat ich trudnego życia.
4 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Pat Metheny: The Unity Sessions

"The Unity Sessions" prezentuje nagrania koncertowe poprzedniego zespołu Pata. Na saksofonie grał w nim saksofonista Chris Potter, na kontrabasie Ben Williams, na perkusji Sanchez a Giulio Carmassi na różnych instrumentach. Ten zespół był rozwinięciem poprzedniego Unity Band, z którym otrzymał 20. nagrodę Grammy. Gitarzysta nawiązał tym samym do Pat Metheny Group sprzed lat, choć brzmienie jest akustyczne, ale nie mniej nasycone szczegółami i niuansami skierowanymi do wnikliwego słuchacza. Formacja rozpędzała się na koncertach do niebotycznych prędkości, a wszyscy muzycy stawali na szczycie swoich możliwości. Zresztą z takim perfekcjonistą jak Metheny inaczej nie można.
4 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Stephen King: Zło konieczne / Stephen King: A Necessary Evil / Stephen King: Le mal nécessaire

Król współczesnej literatury grozy jest jeden i nazywa się Stephen King. Dokument przypomina najbardziej znane utwory amerykańskiego pisarza, a także najgłośniejsze adaptacje filmowe jego powieści. Prozę Kinga przenosili na ekran m.in. Stanley Kubrick, Brian De Plama oraz David Cronenberg.
5 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.