Filmy z gatunku "Dokumentalny" (3090)

Tacy jak my

2016 | Dokumentalny
"Tacy jak my" to film odbiegający od dotychczasowych produkcji dokumentalnych o Powstaniu Warszawskim. To próba zobrazowania wpływu, jaki wywarło Powstanie Warszawskie na współczesnych młodych Warszawiaków, ale przede wszystkim na popkulturowych artystów, którzy odwołują się w swojej twórczości do motywów Powstania Warszawskiego. W filmie zobaczymy popularnych muzyków sceny rockowej, reggae oraz hip-hopowej m.in. takich jak Kazik Staszewski, Lao Che, Darek Malejonek, Marika, czy zespół Hemp Gru. Materiały dodatkowo uzupełnia część archiwalna przedstawiająca autentyczne nagrania i fotografie z okresu Powstania Warszawskiego.
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Kiss the Ground

Naukowcy i aktywiści odkrywają tajemnice ziemskiej gleby, która ich zdaniem jest kluczem do odwrócenia zmian klimatycznych i ocalenia planety.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Piosenka dla Latashy / A Love Song For Latasha

Śmierć Latashy Harlins stała się zarzewiem burzliwych protestów, jakie miały miejsce w Los Angeles w 1992 roku. Ten dokument opowiada o życiu i marzeniach piętnastolatki.
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

GIMS: On the Record

Dokument przybliża postać ukochanego gwiazdora Francji - Maître Gimsa. Rapper przygotowuje się do występu na Stade de France w 2019 roku.
2 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Sakawa

2018 | Dokumentalny
W czasach kolonialnych w krajach afrykańskich Europejczycy eksploatowali surowce i wywozili ludzi. W czasach postkolonialnych relacje przebiegają inaczej, w Ghanie jest wysypisko toksycznych e-odpadów, pozostałości po komputerach. Bez problemu można wydobyć z nich twarde dyski i uzyskać ogromną ilość informacji, przydatnych do szantażu. Grupa oszustów internetowych wyłudza w ten sposób pieniądze za pośrednictwem mediów społecznościowych, ich ofiary mieszkają w USA i zachodniej Europie. Przestępstwa te postrzegają jako akt zadośćuczynienia za kolonialne zbrodnie.
1 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Zamrożona nadzieja: Drugie życie Einz / Hope Frozen

2018 | Dokumentalny
Czy rozwój nauki i techniki doprowadzi w końcu do przekroczenia ostatniej bariery, przed jaką stoi człowiek – bariery śmierci? Większość z nas wciąż sytuuje to pytanie w dziedzinie science fiction. Ale nie wszyscy. W 2015 roku Sahatom, tajski naukowiec i buddysta, przekonał żonę, by zachować mózg ich zmarłej na raka dwuletniej córki Einz w stanie krioprezerwacji.
4 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Ride on Time

Poznaj wspaniały świat najpopularniejszych japońskich boysbandów reprezentowanych przez słynną agencję znaną pod nazwą Johnny's.
4 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Przebaczyć, lecz nie zapomnieć / Forgive - Don't Forget

Opowieść o podróży Paula Ufema do Japonii. Wnuk żołnierza amerykańskiej armii walczącej w czasie II wojny światowej na Pacyfiku, wyrusza zwrócić samurajski miecz dawnemu właścicielowi. Czy odnajdzie go po latach?
3 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Grace Kelly - portret intymny / Grace Kelly au fond du coeur

Grace Kelly to jedna z ikonicznych kobiet XX w. Jako aktorka, uhonorowana Oscarem, a potem żona księcia Rainera, zawsze stała w blasku fleszy. Jej życie jest więc dobrze udokumentowane. Ta produkcja różni się jednak od innych, bo oddaje głos rodzinie Grace Kelly i przedstawia niepublikowane dotąd nagrania z archiwów dynastii Grimaldich. Przed nami księżna Monaco taka, jaką znali ją najbliżsi.
3 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Jak pokonać szatana

2013 | Dokumentalny
Tematem filmu jest walka duchowa, a dokładnie walka z Szatanem. Autor filmu przeprowadza widza skrupulatnie przez ten problem, tłumacząc jego kontrowersyjne aspekty i udzielając wskazówek opartych na doświadczeniach Ojców Kościoła. Odwiedza najbardziej znanych egzorcystów świata, a także innych ekspertów od walki duchowej i posługi uwalniania. Z rozmów z nimi można się dowiedzieć, jakie narzędzia Kościół oferuje do walki ze złym duchem. Eksperci mówią, jak prawidłowo powinniśmy sprawować modlitwę o uwolnienie, kto może zwracać się do Szatana w formie rozkazującej, oraz jak to robić bezpiecznie. W filmie znajdzie się też wywiad z mocno dręczoną Włoszką i modlitwa nad nią. Autor filmu spotyka się również z Anią Golędzinowską, słynną modelką, która opowiada mu o silnych dręczeniach demonicznych, których doświadcza od chwili nawrócenia.
3 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Klasyczne albumy rocka - Nirvana - „Nevermind” / Classic Albums: Nirvana - Nevermind

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku rock alternatywny był gatunkiem marginesowym. Wszystko zmieniło się w 1991 roku, gdy grupa muzyczna z Seattle o nazwie Nirvana wydała swój drugi album, zatytułowany "Nevermind". Krążek zyskał tak wielką popularność, że spowodował włączenie się rocka alternatywnego - a raczej jego odmiany nazwanej grunge - do głównego nurtu muzyki. Dokument z serii "Classic Albums" próbuje wyjaśnić to zjawisko poprzez analizę procesu tworzenia albumu. Zawiera wywiady z żyjącymi członkami zespołu - Kristem Novoselicem i Davidem Grohlem i innymi osobami odpowiedzialnymi za stworzenie "Nevermind". Wszyscy oni wspominają ponadto życie i twórczość nieżyjącego frontmana grupy, Kurta Cobaina.
3 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Ella Fitzgerald: Just One of Those Things

PreviousNext Ella Fitzgerald była 15-letnią dziewczyną z ulicy, kiedy wygrała konkurs talentów w 1934 roku w Apollo Theatre w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy stała się gwiazdą. „Ella: Just One of ThoseThings” to niezwykła podróż przez sześć dekad pokazująca w jaki sposób jej wysublimowany głos, przekształca tragedie które przeżyła i problemy jakie napotkała, w radość.
4 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Scheherazade's Diary / Yawmiyat Scheherazade

2013 | Dokumentalny
W 2012 roku, po 10-miesięcznym warsztacie dramatoterapii, kobiety osadzone w więzieniu w Bejrucie zaprezentowały publiczności swoją sztukę Szeherezada w więzieniu Baabda. Kobiety opowiadają swoje historie, które pokazują, jak trudno jest być kobietą w Libanie i ogólnie w świecie arabskim, w którym panuje patriarchalna mentalność.
5 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

The Diana Conspiracy: What Happened in Paris?

Film dokumentalny przedstawiający teorię spiskową, która ma kryć się za śmiercią Księżnej Diany w Paryżu w 1997 roku.
3 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Swedish House Mafia / Leave the World Behind

Dokument muzyczny o ostatniej trasie zespołu Swedish House Mafia w 2012/2013 roku, opowiada o przyjaźni i wielkim sukcesie.
2 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Dylemat społeczny / The Social Dilemma

2020 | Dokumentalny
Tweetujemy, lubimy, udostępniamy... Ale jakie zagrożenia niesie ze sobą nasza zależność od mediów społecznościowych, które coraz częściej są dla nas główną metodą kontaktu ze światem? Eksperci z Doliny Krzemowej ujawniają prawdę, która znajduje się po drugiej stronie ekranu, i wyjaśniają, w jaki sposób media społecznościowe zmieniają oblicze naszej cywilizacji.
4 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Czego nauczyła mnie ośmiornica / My Octopus Teacher

2020 | Dokumentalny
Historia nietypowej przyjaźni pewnego filmowca i ośmiornicy zamieszkującej południowoafrykański las wodorostów, która zdradza mu tajemnice tego świata.
1 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Don Gilliam i olbrzymy / He Dreams of Giants

2019 | Dokumentalny
„Don Gilliam i olbrzymy” to opowieść o sile ludzkiego uporu i wiary w marzenia. Po trwającej 30 lat batalii, którą Terry Gilliam toczył z przeciwnościami losu, z wytwórniami filmowymi, ale przede wszystkim z samym sobą, reżyser ukończył swoje najtrudniejsze pod wieloma względami dzieło. Dokumentaliści Keith Fulton i Louis Pepe zabierają nas, po raz kolejny, za kulisy filmu „Człowiek, który zabił Don Kichota”, gdzie w główne role wcieliły się gwiazdy światowego formatu. Nominowani do Oscara Adam Driver oraz Jonathan Pryce stworzyli elektryzujący duet nie tylko na ekranie, ale również poza nim. Film jest kontynuacją głośnego „Zagubionego w La Manchy”.
5 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Hitler kontra Picasso i reszta / Hitler contro Picasso e gli altri

Opowieść o tym, jak naziści walczyli z współczesną sztuką. W 1937 roku uznali ją za zdegenerowaną, ale pracowicie konfiskowali i zbierali dzieła znanych artystów w swoich prywatnych kolekcjach.
6 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Wiedźmin: Za kulisami odcinków / The Witcher: A Look Inside the Episodes

Twórczyni serialu Lauren S. Hissrich zabiera nas w odkrywczą podróż po historiach i motywach napędzających pierwszy sezon „Wiedźmina”.
3 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Nie zapomnij mnie / Vergiss mein nicht / Forget Me Not

David Sieveking, znany polskim widzom z filmu "David chce odlecieć", w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Ale, jak twierdzi reżyser, choć traci pamięć, nie traci poczucia humoru. Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. "otwartym związku". Teraz ich miłość zostaje poddana testowi. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do przepracowania stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe zadanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny i pozwala im odkryć się na nowo.
3 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché / Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

2018 | Dokumentalny
Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak nietuzinkowa jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy Alice Guy-Blaché. Francuzka swoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów. W „Bądź sobą…”, którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay czy Julie Delpy. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.
3 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Powitanie słońca / Debout

2019 | Dokumentalny
Tuż po czterdziestce życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich nadziei na powrót do zdrowia, szansa niespodziewanie pojawiła się za sprawą… jogi.   Przełomowym momentem było dla Haskella spotkanie z Teresą Poulsen, za namową której zgłębił nie tylko tajniki, ale i filozofię, jaka kryje się za jogą. Stopniowo ból, zniechęcenie i brak cierpliwości zastępowała coraz większa wiara oraz empatia w stosunku do ludzi pokrzywdzonych przez los podobnie jak reżyser. To właśnie z tych inspiracji narodziła się idea nakręcenia dokumentu, będącego połączeniem osobistej historii z szerszym spojrzeniem na fenomen jogi.       By go w pełni zrozumieć, Haskell wyrusza w podróż po świecie, odwiedzając miejsca, jakie pewnie nie przyszłyby nam w tym kontekście do głowy. Od celi śmierci w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin po Kenię, gdzie – jak się okazuje – Masajowie praktykują jogę od wieków. Rozmawia z parą Żydów, którzy drogę do judaizmu odnaleźli… poprzez jogę. Te doświadczenia pozwalają reżyserowi spojrzeć z nieco innej perspektywy nie tylko na zachodnią kulturę, ale i własne życie.  
4 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Mamy to na taśmie / On the Record

2020 | Dokumentalny
Była menadżerka z branży hiphopowej decyduje się ujawnić, że została zgwałcona przez jednego z najbardziej wpływowych ludzi w przemyśle muzycznym.
4 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.