Filmy z gatunku "Film-Noir" (27)

Jego typ kobiety / His Kind of Woman

1951 | Film-Noir
Robert Mitchum w roli szulera pozbawionego rodziny i przyjaciół, który za pięćdziesiąt tysięcy dolarów wyjeżdża do Meksyku. Tam orientuje się, że na jego tożsamość ( i życie) czyha deportowany ze Stanów gangster, który chce powrócić do kraju.
21 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Łapówka / The Bribe

1949 | Film-Noir
Agent federalny Rigby (Robert Taylor) wyrusza do Ameryki Środkowej w celu odnalezienia skradzionych silników lotniczych. Natrafia tam na głównego podejrzanego Hinttena (John Hodiak) oraz jego zmysłową żonę Elizabeth (Ava Gardner). Każdy krok Rigby'ego obserwowany jest przez Bealera (Charles Laughton), który zaniepokojony pojawieniem się agenta federalnego, proponuje mu łapówkę w zamian za opuszczenie wyspy. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy Rigby i Elizabeth zaczynają mieć się ku sobie.
23 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Zostaw ją niebiosom / Leave Her to Heaven

1945 | Film-Noir
Ellen Berent jest młodą i atrakcyjną kobietą, która nie może pogodzić się ze śmiercią ojca. Nagle, jednak spotyka mężczyznę, który zdaje się bardzo przypominać zmarłego pana Berenta. Wkrótce odbywa się ich ślub. Początkowo para wiedzie bardzo udane i pełne szczęścia życie, jednak wkrótce chorobliwa zazdrość i obsesja Ellen na punkcie zmarłego ojca i podobnego doń męża, przeradza ich związek w serię tragicznych zdarzeń.
21 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Trzeci człowiek / The Third Man

1949 | Film-Noir , Kryminał
Wiedeń tuż po wojnie. Amerykański pisarz Holly Martins przyjeżdża do tego podzielonego na cztery strefy okupacyjne, zniszczonego miasta zaproszony przez swojego przyjaciela. Okazuje się jednak, że ten nie żyje. Został potrącony przez ciężarówkę. Okoliczności wypadku są dość niejasne. Pisarz, autor powieści kowbojskich, próbuje zgłębić tajemicę śmierci przyjaciela. W pewnym momencie stwierdza, że jest obserwowany...
203 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Gilda

1946 | Film-Noir
Johnny Farrell (Glenn Ford) zaczyna pracować dla Ballina Mundsona (George MacReady), właściciela nielegalnej szulerni w Buenos Aires. Niebawem staje się prawą ręką Mundsona i wszystko dobrze mu się układa, aż do chwili, gdy Mundson wraca z podróży z nową żoną, Gildą (Rita Hayworth), kobietą dobrze znaną Farrellowi. Mundson, nieświadomy, że tych dwoje kiedyś łączyła miłość, powierza Johnny'emu funkcję strażnika cnoty żony. Przepojona nienawiścią Gilda chwyta się każdej sztuczki, by wzbudzić w Farrellu zazdrość, lęk i wrogość. Mężczyzna czeka na okazję, by wyrównać rachunki.
330 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

As w potrzasku / Ace in the Hole

1951 | Dramat , Film-Noir
Cyniczny i arogancki reporter Chuck Tatum (Kirk Douglas) został zesłany do niewielkiej gazety w Nowym Meksyku. Kiedy dowiaduje się o wypadku poszukiwacza złota zasypanego przez osuwające się skały, uznaje to za swoją wielką szansę na odrodzenie się w medialnym światku. Tatum zaczyna manipulować szeryfem, aby ten opóźnił akcję ratunkową. W zamian obiecuje, że przyciągnie tłum turystów i poszukiwaczy sensacji.
159 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

W szklanej matni / The Glass Web

1953 | Film-Noir
Piękna Paula szantażuje żonatego Dona i romansuje też z gospodarzem magazynu kryminalnego Wkrótce do Dona dochodzi wiadomość o jej śmierci.
179 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

W mgnieniu oka / Split Second

1953 | Film-Noir
Debiut reżyserski Dicka Powella. Sam Hurley (Stephen McNally), poszukiwany przez policję zbiegły z wiezienia morderca, więzi w opuszczonym miasteczku piątkę ludzi. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, iż za kilka godzin w tym miejscu ma zostać przeprowadzony próbny wybuch bomby atomowej.
307 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Wielki sen / The Big Sleep

1946 | Film-Noir
Prywatny detektyw Philip Marlowe (Humphrey Bogart) zostaje wynajęty przez bogatego dżentelmena do ochrony jego pięknej córki. Nieopatrznie sam staje się ofiarą starannie ukartowanej intrygi, której rozwiązania strzeże mroczna zasłona milczenia i zbrodni... Znakomita adaptacja debiutanckiej powieści Raymonda Chandlera.
202 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Urzeczona / Spellbound

1945 | Film-Noir
Doktor Murchison (Leo G. Carroll), dyrektor kliniki psychiatrycznej Green Manors, odchodzi na emeryturę. Ma zostać zastąpiony przez znanego i szanowanego doktora Edwardesa (Gregory Peck). Ten okazuje się sympatycznym i urokliwym mężczyzną w średnim wieku, który natychmiast wzbudza zainteresowanie pięknej, ale chłodnej psycholog, Constance Petersen (Ingrid Bergman). Wkrótce okazuje się, że Edwardes cierpi na psychozy powiązane z amnezją. Prawdopodobnie nie jest również tym, za kogo się podaje. Constance postanawia mu pomóc, mimo że mężczyzna ten jest poszukiwany. Razem udają się do mentora młodej psycholog (Michael Chekhov), który ma pomóc choremu wyjaśnić, co się tak naprawdę stało...
226 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Tajemnicza dama / Phantom Lady

Robert Siodmak potwierdza tym filmem, iż ma szczególny talent do dreszczowców. Przed sądem staje architekt oskarżony o morderstwo. Miał jakoby zabić swą żonę. Zostaje skazany, ponieważ alibi jest słabe, a wszyscy świadkowie obrony albo zginęli, albo milczą. Tylko sekretarka wierzy w swego szefa i walczy przeciw niesprawiedliwości. Przeprowadza ponowne dochodzenie i ujawnia rzeczywistego mordercę, który szantażował świadków.
324 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Tajemnica kobiety / A Woman's Secret

1949 | Dramat , Film-Noir
Marian (Maureen O'Hara) strzela z pistoletu do młodej piosenkarki Susan (Gloria Grahame), którą przez lata przygotowywała do występów i z którą wiązała ogromne nadzieje. Po zdarzeniu agresorka zaczyna tłumaczyć się, że działała w afekcie, a przyczyną postrzelenia była chęć zakończenia przez artystkę dopiero co rozpoczętej, obiecującej kariery. Przyjaciel kobiety Luke (Melvyn Douglas), nie wierząc w wersję Marian postanawia rozpocząć prywatne dochodzenie.
231 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Sokół maltański / The Maltese Falcon

1941 | Film-Noir , Kryminał
Sam Spade (Humphrey Bogart), prywatny detektyw, otrzymuje zlecenie odnalezienia młodszej siostry Ruth Wonderly (Mary Astor). W miarę jak Spade zaczyna zagłębiać się w sprawie, przekonuje się, że jego prawdziwe zlecenie polega na odnalezieniu niewielkiego posągu przedstawiającego sokoła. Rzeźba ta powstała w roku 1539 i była wyrazem hołdu złożonego przez Templariuszy królowi Hiszpanii. W drodze do Hiszpanii galera, która ją przewoziła, została zatopiona przez piratów, a po posągu słuch zaginął. Rzeźba odnajduje się po latach w San Francisco, ale chętnych do jej zdobycia jest wielu.
241 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Przepraszam, pomyłka / Sorry, Wrong Number

1948 | Film-Noir
Kinowa wersja cieszącego się ogromnym powdzeniem dwudziestominutowego słuchowiska radiowego, opowiadający o lęku przed smiercią. Obłożnie chora na serce Leona dowiaduje się w wyniku pomyłki telefonicznej o planowanym zamordowaniu pewnej kobiety. Z chaotycznej rozmowy stopniowo wnisokuje, że to ona ma paść ofiarą mordu... Zaszokowana słyszy, że napastnikiem ma być jej mąż, Henry. W tej trudnej sytuacji zbiera się na przemyslenie - rekapituluje swe życie, uświadamiając sobie, że to ona winna jest obcości między nią a mężem...
210 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Ostatnia runda / Body and Soul

Film był debiutem reżyserskim Roberta Rossena. Jest to historia boksera, który robi karierę nie tylko dzięki sportowemu talentowi.
203 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Opowieści o detektywie / Detective Story

1951 | Film-Noir
Osnuty na głośnym broadwayowskim przeboju, poruszający film "Sekrety detektywa" wstrząsa na wielkim ekranie w znakomitej reżyserii Williama Wylera ("Najlepsze lata naszego życia", "Rzymskie wakacje", "Ben Hur"). Na tle codziennego życia nowojorskiego komisariatu Kirk Douglas gra pryncypialnego i wymagającego wobec siebie detektywa, którego morale ulega zachwianiu w ciągłym obcowaniu ze zbrodnią. Eleanor Parker (Caged, "Dźwięki muzyki") jest jego żoną dręczoną poczuciem winy. Kiedy atmosfera komisariatu zaczyna wirować wokół nich – od sprawy wystraszonej złodziejki sklepowej (Lee Grant) po zabawnego włamywacza (Joseph Wiseman) – wewnętrzny konflikt małżonków sięga gwałtownej, trudnej do zapomnienia kulminacji.
224 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Nocna wyprawa / They Drive by Night

1940 | Dramat , Film-Noir
Bracia Paul (Humphrey Bogart) i Joe Fabrini (George Raft) prowadzą interes w Kalifornii. Dostarczają ciężarówkami owoce z lokalnych gospodarstw do sklepów w Los Angeles. Codziennie walczą ze skorumpowanym szefem i narastającą konkurencją. Pewnej nocy, podczas długich godzin jazdy, podwożą kelnerkę Cassie Hartley, która właśnie straciła pracę. Cała trójka staje się świadkiem morderstwa wspólnego znajomego. To zdarzenie wywiera głęboki wpływ na braci. Są zdecydowani wycofać się z interesu i zająć czymś innym.
207 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Mroczne zwierciadło / The Dark Mirror

1946 | Film-Noir
Ruth i Terry Collins (podwójna rola Olivii de Havilland) są bliźniaczkami. Kiedy zostaje znalezione martwe ciało doktora Franka Peralta, sąsiedzi zeznają, że widzieli Ruth wychodzącą z jego gabinetu późną nocą. Zarówno ona, jak i jej siostra mają alibi. Śledztwo w tej sprawie prowadzi detektyw Stevenson (Thomas Mitchell). Korzysta z pomocy psychiatry, który po przeprowadzeniu serii testów odkrywa, że jedna z bliźniaczek ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Natomiast w drugiej siostrze się zakochuje.
273 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Kobieta w oknie / The Woman in the Window

1944 | Film-Noir
Profesor psychologii, Richard Wanley (Edward G. Robinson) jest zauroczony piękną kobietą z obrazu umieszczonego w oknie kawiarni. Pewnego wieczoru przyglądając się obrazowi zostaje zagadnięty przez widniejącą na nim femme fatale. Profesor Wanley zaintrygowany tym nieoczekiwanym spotkaniem daje się zaprosić Alice (Joan Bennett) do jej mieszkania, nie zdając sobie sprawy, że wkracza na niebezpieczną drogę przestępstwa.
234 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Key Largo

1948 | Film-Noir
Za oknami hotelu pada deszcz, leje tak jakby nie chciało nigdy przestać. Wraz ze zrywającym się wiatrem i huraganem wiszącym w powietrzu, do Key Largo na Florydzie przybywa Frank McCloud (Humphrey Bogart). McCloud chcąc złożyć hołd swojemu bliskiemu przyjacielowi, który poległ podczas II Wojny Światowej, zatrzymuje się w pobliskim hotelu. Właścicielem hotelu jest James Temple (Lionel Barrymore), który u boku pomagającej mu synowej Nory (Lauren Bacall), stara się utrzymać ten przybytek w należytym porządku. Jednak oczekiwanie na przejście huraganu, to nie tylko modlitwa osób uwięzionych w hotelu, lecz także zapach katastrofy naturalnej, która tym razem ma już swoje imię, jest nim Rocco (Edward G. Robinson) i jego dziewczyna Gaye Dawn (Claire Trevor) oraz niezawodni chłopcy z ferajny.
259 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

High Sierra

Roy Earle (Humphrey Bogart) zostaje ułaskawiony i wychodzi z więzienia. Musi odwdzięczyć się swemu wybawcy za odzyskaną wolność. Udaje się do Kalifornii na spotkanie z Big Makiem (Donald MacBride), przestępcą, który zaaranżował jego zwolnienie. W górskim obozowisku zostaje przedstawiony całemu gangowi. Poznaje szczegóły napadu, którego jest zobowiązany dokonać w ramach rewanżu - ma ukraść klejnoty z hotelowego sejfu. Z pomocą ludzi Big Maca, zdobywa cenne kamienie. Wkrótce pojawiają się problemy...
309 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Do dwóch razy sztuka / Lightning Strikes Twice

1951 | Film-Noir
Nowojorska aktorka zakochuje się we właścicielu rancza, nie bacząc na fakt, iż mężczyzna został niedawno uniewinniony od zarzutów o morderstwo żony.
189 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Akt przemocy / Act of Violence

1948 | Film-Noir
Weteran wojenny Frank Enley wydaje się być szczęśliwym w małżeństwie mieszkańcem małego miasteczka do czasu, kiedy zdaje sobie sprawę, iż Joe Parkson jest w mieście. Wydaja się, że Parkson jest żądnym rewanżu za coś, co miało miejsce w obozie niemieckim w czasie wojny. Nawet kiedy Enley wyjeżdża nagle do Los Angeles pod pretekstem zjazdu, Parkson jest tuż za nim...
230 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Intruz / The Stranger

1946 | Film-Noir
Inspektor Wilson (Edward G. Robinson), pracujący dla z Komisji do spraw Zbrodni Wojennych, poszukuje nazistowskiego zbrodniarza Franza Kindlera (Orson Welles). Aby poznać aktualne miejsce pobytu mężczyzny, wypuszcza na wolność jego wspólnika Meinike (Konstantin Shayne) i podąża za jego śladem. Trop prowadzi do niewielkiego uniwersyteckiego miasta, gdzie Kindler przyjął nową tożsamość i podszywa się pod profesora Charlesa Rankina.
216 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.