Filmy z gatunku "Historyczny" (130)

Szwajcarski bank Hitlera / Switzerland: Hitler`s bankers / La Suisse, coffre-fort d’Hitler

Kiedy badamy gospodarcze aspekty II wojny światowej, bardzo szybko zdajemy sobie sprawę, że III Rzesza była kolosem na glinianych nogach. Seria bezprecedensowych odkryć pokazuje, w jaki sposób Niemcy były w stanie sfinansować swoje ogromne wydatki wojenne.
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Pełnometrażowy film dokumentalny zrealizowany przez Fundację Obywatelską Bazar wraz z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które jest koproducentem filmu.
3 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Namibia Genocide and the Second Reich

W latach 1904-1907 Niemcy dokonali pierwszego ludobójstwa XX. wieku. Na terenach Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej (dzisiejszej Namibii) przeprowadzili eksterminację dwóch afrykańskich ludów: Nama i Herero.
3 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Puszkin: ostatni pojedynek / Pushkin. Poslednyaya duel

2006 | Dramat , Historyczny
Dzięki utworom pisanym w charakterystycznym stylu, Aleksander Puszkin stał się jednym z najpopularniejszych europejskich pisarzy. Dzieła oparte na wydarzeniach z życia autora uczyniły z niego postać ponadczasową.
7 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Legenda króla Salomona / The Legend of King Solomon

Do Królestwa Jerozolimy przybywa królowa Saby – Makeda, by ocenić, czy Salomon nadaje się na męża. Pragnąc jej zaimponować, wyraźnie oczarowany młody król łamie polecenie ojca i nieświadomie uwalnia demona Asmodeusza z podziemnego więzienia. Skazany na wygnanie przez tyrana, który przejął władzę nad królestwem, Salomon udaje się do Petry, gdzie poznaje piękną i odważną księżniczkę Naamę. Razem spróbują znaleźć sposób na pokonanie Asmodeusza i przywrócenie porządku w królestwie. 
11 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Grace Kelly - portret intymny / Grace Kelly au fond du coeur

Grace Kelly to jedna z ikonicznych kobiet XX w. Jako aktorka, uhonorowana Oscarem, a potem żona księcia Rainera, zawsze stała w blasku fleszy. Jej życie jest więc dobrze udokumentowane. Ta produkcja różni się jednak od innych, bo oddaje głos rodzinie Grace Kelly i przedstawia niepublikowane dotąd nagrania z archiwów dynastii Grimaldich. Przed nami księżna Monaco taka, jaką znali ją najbliżsi.
10 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Manon Lescaut

2013 | Historyczny
Na wołanie miłości nic nie poradzimy i choćby przyszłość zawodowa rysowała się w najjaśniejszych barwach, tęskniące za drugą połówką serce zmierza czasami w zupełnie innym kierunku.
13 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Wojna światów

Film dokumentalny oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko-sowieckiej z 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. W filmie wykorzystane zostały również nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów. Telewizja Polska przeprowadziła cyfrową rekonstrukcję stuletnich, niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów, m.in. z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i USA.
21 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Kultura krajów bałtyckich: Sztuka, legendy i pejzaże / Les âmes baltes: Arts, légendes et paysages

Piękny dokument ukazujący jak muzycy, poeci i malarze z trzech krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii - dbają o zachowanie baśni i mitów założycielskich w zbiorowej świadomości.
27 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Zagadka śmierci Hitlera / Hitler's last mystery / Le mystère de la mort d'Hitler

W 2017 roku, po dwóch latach żmudnych negocjacji z władzami rosyjskimi, wielokrotnie nagradzani dziennikarze śledczy, Jean-Christophe Brisard i Lana Parshina, uzyskali dostęp do poufnych sowieckich dokumentów, które ukazały kulisy polowania na ciało Hitlera.
29 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Droga samurajów / Samurai Marathon

2019 | Historyczny
Rok 1855. Amerykańscy imperialiści stoją u bram Japonii, gotowi zaatakować i podbić Kraj Kwitnącej Wiśni. Aby wyszkolić swoich żołnierzy, feudalny władca wysyła ich na morderczy maraton, którego trasa prowadzi przez trudne i dzikie tereny. Bieg, który miał być tylko sprawdzianem umiejętności, przemieni się w walkę o przetrwanie i zweryfikuje, kogo można nazwać prawdziwym samurajem. „Droga samurajów” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o poświęceniu i honorze. To historia jednej z najbardziej niezwykłych wędrówek w historii cywilizacji – wędrówki samurajów, która miała miejsce w 1855 roku. 
34 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Krwawa wojna w Korei / The Korean War / Korea: The Never-Ending War

Opowieść o krwawej i wciąż słabo zbadanej przez historyków wojnie koreańskiej, która tak naprawdę trwa do dziś. Choć zakończyła się w 1953 roku, wywołane przez nią podziały nadal kształtują sytuację na świecie. Autorzy filmu dotarli do niedawno udostępnionych dokumentów z archiwów rosyjskich, amerykańskich i koreańskich, które rzucają więcej światła na genezę, przebieg i konsekwencje tej wojny.
128 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Galowie odkryci na nowo / Rethinking the Gauls

Najnowsze odkrycia archeologiczne zmieniają obraz Galów, który utrwalił się za sprawą rzymskich historyków. Okazuje się, że opisywani jako barbarzyńcy Galowie byli nie tylko wojowniczym, ale i pracowitym ludem. Uprawiali ziemię, budowali rozległe osady i mieli wysoko rozwinięte rzemiosło. Pozostawili po sobie wiele misternie zdobionych przedmiotów, świadczących o wyobraźni i talencie.
88 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Curiosa. Sztuka uwodzenia / Curiosa

2019 | Historyczny
Paryż, rok 1895. Pierre Louÿs (Niels Schneider) jest paryskim dandysem i poetą, walczącym o uznanie w świecie literackim. Przyjaźni się z Henrim De Régnierem (Benjamin Lavernhe), który, tak jak on, jest do szaleństwa zakochany w Marie de Heredii – córce ich mentora – francusko-kubańskiego poety José-Marii de Heredii (Scali Delpeyrat). Pomimo gorących emocji żywionych do Pierre’a i za namową zadłużonego ojca, Marie wychodzi za mąż za lepiej sytuowanego Henriego. W obliczu tej sytuacji zraniony Pierre udaje się do Algierii, gdzie poznaję Zohar (Camélia Jordana) – kobietę, z którą dzieli pasję do fotografii erotycznej. Rok później, po powrocie do Paryża, mężczyzna ponownie spotyka Marie, która wyznaje mu, że tylko on jest prawdziwą miłością jej życia. Wkrótce nawiązują romans, dzięki któremu Pierre wprowadza ukochaną w świat pożądania, erotyzmu i fotografii.
341 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

On the Front Line: WWII Britain

World War I was promised to be the war to end all wars. The Great War was over but an even greater one was looming. In the mid 1930s war was inevitable. After Germany invaded Poland Great Britain responded by declaring war. World War II was in many ways a continuation of disputes that were left unsettled after World War I. 60 million people were killed during the years 1939 -1945 making this war the deadliest conflict in human history. What happened on the front line is what lead Britain to win World War II.
102 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Liberté

Oda do wyrafinowanej dekadencji, która - jak twierdzi Serra - ma europejskie korzenie. Bo tylko tu społeczeństwo za sprawą libertyńskich wartości odważyło się postawić estetykę przyjemności wyżej niż moralność. "Chciałem nakręcić film o nocy - mówił reżyser - nie taki, którego akcja rozgrywa się nocą, ale film poświęcony logice nocy, która zmienia naszą percepcję, zasady moralne, wszystko. Film opowiadający o utopii seksualnego wyzwolenia, gdy różnice między ludźmi znikają: nie ma kobiet i mężczyzn, sług i panów, pięknych i brzydkich". O doskonałej, dziwnej, mrocznej utopii, braterstwie ciał. Nocą w leśnej głuszy jak na scenie wśród dekoracji spotykają się przedstawiciele XVIII-wiecznej francuskiej arystokracji i ich zagraniczni goście, by oddać się rozpisanej na role orgii. Pogrążeni w mroku, pośród szeptów i jęków, zmierzą się z własną i cudzą zachłannością, skonfrontują z obnażeniem, przymusem i pragnieniem. W drodze do "pełnego życia" przekroczą kolejne granice.
118 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Pierwszy król / Il primo re

2019 | Historyczny
Romulus i Remus, połączeni tajemniczą, mityczną przeszłością i głęboką braterską więzią rozpoczynają podróż, która doprowadzi do powstania jednego z największych imperiów starożytności- Rzymu. Gdy jeden z nich zostaje poważnie ranny w bitwie, a drugi przejmuje dowództwo nad ich plemieniem, pęcznieje konflikt. Wszak pierwszy król, może być tylko jeden.
204 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Tajna broń Japonii / Japan's Secret Weapon

Japończycy podczas II wojny światowej zbudowali okręty podwodne, które miały dopłynąć do wybrzeży Stanów Zjednoczonych i poprzez wodnosamoloty bombowo-torpedowe zaatakować strategiczne cele w USA i w rejonie Kanału Panamskiego. Ostatecznie technologia ta nie została zastosowana. Inżynierowie i historycy przeprowadzają eksperymenty, by pokazać, jak okręty mogły zmienić przebieg II wojny światowej i przechylić szalę zwycięstwa na stronę Japończyków.
78 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Narodziny polskich skrzydeł

Film będzie wędrówką w czasie i przestrzeni po miejscach, gdzie w pierwszych trzech miesiącach polskiej niepodległości ogromnym wysiłkiem garstki ludzi stworzono podstawy samodzielnego i w miarę nowoczesnego rodzaju broni. W całej opowieści oprzemy się o odniesienia do miejsc i ludzi na szlaku kluczowych zdarzeń tego procesu historycznego.
89 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Ryngraf

W dołach śmierci na Bródnie, w kwaterze 45N, znaleziono tajemniczy ryngraf. Na początku nie wydawało się, że uda się go odczytać. Specjaliści postanawiają prześledzić dramatyczną historię, kryjącą się za ryngrafem.
285 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Hamlet

Po śmierci króla Hamleta, królowa Gertruda wychodzi za mąż za jego brata, Klaudiusza. Do kraju wraca syn zmarłego władcy, noszący takie samo jak on imię. Hamlet jest zrozpaczony śmiercią ojca oraz zgorszony postępowaniem matki. Na zamku pojawia się duch króla, który namawia syna do zemsty.
64 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Gettysburg

Pierwszego lipca 1863 r. pod Gettysburgiem rozpoczęła się najkrwawsza bitwa wojny secesyjnej. Trzydniowe walki w których brało udział ponad 150000 żołnierzy pochłonęły 3903 zabitych i 18735 rannych po stronie konfederatów dowodzonych przez generała Lee i 3155 zabitych i 14529 rannych po stronie Armii Potomaku dowodzonej przez generała Meadea. Wtedy właśnie warzyły się losy całej wojny. Po klęsce armia południa już nigdy nie odzyskała inicjatywy i przeszła wyłącznie do działań obronnych. Reżyser przedstawia żołnierzy obydwu armii jako ludzi honoru, patriotów którzy walczyli za swoje domy i wolność. Nie każdy południowiec jest zwolennikiem niewolnictwa, lecz walczy bo jest synem Wirgini i broni swego domu. Jest to film o bohaterstwie i poświęceniu o dowódcach i zwykłych szeregowcach o przyjaciołach, którzy muszą walczyć przeciwko sobie w bratobójczej wojnie, po prostu o zwykłych ludziach chcących zachować trochę człowieczeństwa w tych okrutnych czasach . Na uwagę zasługuje również doskonała muzyka Edelmana
123 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Jesus

From the bustling streets of Jerusalem to the raging Sea of Galilee, join Peter, Nicodemus, Mary Magdalene, and a multitude of others as they journey alongside the most famous person ever to walk the earth. Witness the most miraculous events in history as Jesus sets sail with fishermen, challenges the Pharisees, befriends the outcasts, and heals the hurting. The lives he touches will never be the same. Filmed in front of a live audience, Sight & Sound's spectacular original production has been experienced by over one million people live on stage.
179 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

The Serbian Lawyer

Ten years after fleeing the regime in Serbia, Marko finds himself defending some of the very people that he fought against while he lived there, including the notorious Radovan Karadzic.
84 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.