Filmy z gatunku "Historyczny" (125)

Grace Kelly - portret intymny / Grace Kelly au fond du coeur

Grace Kelly to jedna z ikonicznych kobiet XX w. Jako aktorka, uhonorowana Oscarem, a potem żona księcia Rainera, zawsze stała w blasku fleszy. Jej życie jest więc dobrze udokumentowane. Ta produkcja różni się jednak od innych, bo oddaje głos rodzinie Grace Kelly i przedstawia niepublikowane dotąd nagrania z archiwów dynastii Grimaldich. Przed nami księżna Monaco taka, jaką znali ją najbliżsi.
3 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Manon Lescaut

2013 | Historyczny
Na wołanie miłości nic nie poradzimy i choćby przyszłość zawodowa rysowała się w najjaśniejszych barwach, tęskniące za drugą połówką serce zmierza czasami w zupełnie innym kierunku.
2 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Wojna światów

Film dokumentalny oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko-sowieckiej z 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. W filmie wykorzystane zostały również nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów. Telewizja Polska przeprowadziła cyfrową rekonstrukcję stuletnich, niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów, m.in. z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i USA.
8 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Kultura krajów bałtyckich: Sztuka, legendy i pejzaże / Les âmes baltes: Arts, légendes et paysages

Piękny dokument ukazujący jak muzycy, poeci i malarze z trzech krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii - dbają o zachowanie baśni i mitów założycielskich w zbiorowej świadomości.
14 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Zagadka śmierci Hitlera / Hitler's last mystery / Le mystère de la mort d'Hitler

W 2017 roku, po dwóch latach żmudnych negocjacji z władzami rosyjskimi, wielokrotnie nagradzani dziennikarze śledczy, Jean-Christophe Brisard i Lana Parshina, uzyskali dostęp do poufnych sowieckich dokumentów, które ukazały kulisy polowania na ciało Hitlera.
18 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Droga samurajów / Samurai Marathon

2019 | Historyczny
Rok 1855. Amerykańscy imperialiści stoją u bram Japonii, gotowi zaatakować i podbić Kraj Kwitnącej Wiśni. Aby wyszkolić swoich żołnierzy, feudalny władca wysyła ich na morderczy maraton, którego trasa prowadzi przez trudne i dzikie tereny. Bieg, który miał być tylko sprawdzianem umiejętności, przemieni się w walkę o przetrwanie i zweryfikuje, kogo można nazwać prawdziwym samurajem. „Droga samurajów” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o poświęceniu i honorze. To historia jednej z najbardziej niezwykłych wędrówek w historii cywilizacji – wędrówki samurajów, która miała miejsce w 1855 roku. 
22 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Krwawa wojna w Korei / The Korean War / Korea: The Never-Ending War

Opowieść o krwawej i wciąż słabo zbadanej przez historyków wojnie koreańskiej, która tak naprawdę trwa do dziś. Choć zakończyła się w 1953 roku, wywołane przez nią podziały nadal kształtują sytuację na świecie. Autorzy filmu dotarli do niedawno udostępnionych dokumentów z archiwów rosyjskich, amerykańskich i koreańskich, które rzucają więcej światła na genezę, przebieg i konsekwencje tej wojny.
116 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Galowie odkryci na nowo / Rethinking the Gauls

Najnowsze odkrycia archeologiczne zmieniają obraz Galów, który utrwalił się za sprawą rzymskich historyków. Okazuje się, że opisywani jako barbarzyńcy Galowie byli nie tylko wojowniczym, ale i pracowitym ludem. Uprawiali ziemię, budowali rozległe osady i mieli wysoko rozwinięte rzemiosło. Pozostawili po sobie wiele misternie zdobionych przedmiotów, świadczących o wyobraźni i talencie.
77 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Curiosa. Sztuka uwodzenia / Curiosa

2019 | Historyczny
Paryż, rok 1895. Pierre Louÿs (Niels Schneider) jest paryskim dandysem i poetą, walczącym o uznanie w świecie literackim. Przyjaźni się z Henrim De Régnierem (Benjamin Lavernhe), który, tak jak on, jest do szaleństwa zakochany w Marie de Heredii – córce ich mentora – francusko-kubańskiego poety José-Marii de Heredii (Scali Delpeyrat). Pomimo gorących emocji żywionych do Pierre’a i za namową zadłużonego ojca, Marie wychodzi za mąż za lepiej sytuowanego Henriego. W obliczu tej sytuacji zraniony Pierre udaje się do Algierii, gdzie poznaję Zohar (Camélia Jordana) – kobietę, z którą dzieli pasję do fotografii erotycznej. Rok później, po powrocie do Paryża, mężczyzna ponownie spotyka Marie, która wyznaje mu, że tylko on jest prawdziwą miłością jej życia. Wkrótce nawiązują romans, dzięki któremu Pierre wprowadza ukochaną w świat pożądania, erotyzmu i fotografii.
329 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

On the Front Line: WWII Britain

World War I was promised to be the war to end all wars. The Great War was over but an even greater one was looming. In the mid 1930s war was inevitable. After Germany invaded Poland Great Britain responded by declaring war. World War II was in many ways a continuation of disputes that were left unsettled after World War I. 60 million people were killed during the years 1939 -1945 making this war the deadliest conflict in human history. What happened on the front line is what lead Britain to win World War II.
93 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Liberté

Oda do wyrafinowanej dekadencji, która - jak twierdzi Serra - ma europejskie korzenie. Bo tylko tu społeczeństwo za sprawą libertyńskich wartości odważyło się postawić estetykę przyjemności wyżej niż moralność. "Chciałem nakręcić film o nocy - mówił reżyser - nie taki, którego akcja rozgrywa się nocą, ale film poświęcony logice nocy, która zmienia naszą percepcję, zasady moralne, wszystko. Film opowiadający o utopii seksualnego wyzwolenia, gdy różnice między ludźmi znikają: nie ma kobiet i mężczyzn, sług i panów, pięknych i brzydkich". O doskonałej, dziwnej, mrocznej utopii, braterstwie ciał. Nocą w leśnej głuszy jak na scenie wśród dekoracji spotykają się przedstawiciele XVIII-wiecznej francuskiej arystokracji i ich zagraniczni goście, by oddać się rozpisanej na role orgii. Pogrążeni w mroku, pośród szeptów i jęków, zmierzą się z własną i cudzą zachłannością, skonfrontują z obnażeniem, przymusem i pragnieniem. W drodze do "pełnego życia" przekroczą kolejne granice.
103 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Pierwszy król / Il primo re

2019 | Historyczny
Romulus i Remus, połączeni tajemniczą, mityczną przeszłością i głęboką braterską więzią rozpoczynają podróż, która doprowadzi do powstania jednego z największych imperiów starożytności- Rzymu. Gdy jeden z nich zostaje poważnie ranny w bitwie, a drugi przejmuje dowództwo nad ich plemieniem, pęcznieje konflikt. Wszak pierwszy król, może być tylko jeden.
191 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Tajna broń Japonii / Japan's Secret Weapon

Japończycy podczas II wojny światowej zbudowali okręty podwodne, które miały dopłynąć do wybrzeży Stanów Zjednoczonych i poprzez wodnosamoloty bombowo-torpedowe zaatakować strategiczne cele w USA i w rejonie Kanału Panamskiego. Ostatecznie technologia ta nie została zastosowana. Inżynierowie i historycy przeprowadzają eksperymenty, by pokazać, jak okręty mogły zmienić przebieg II wojny światowej i przechylić szalę zwycięstwa na stronę Japończyków.
66 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Narodziny polskich skrzydeł

Film będzie wędrówką w czasie i przestrzeni po miejscach, gdzie w pierwszych trzech miesiącach polskiej niepodległości ogromnym wysiłkiem garstki ludzi stworzono podstawy samodzielnego i w miarę nowoczesnego rodzaju broni. W całej opowieści oprzemy się o odniesienia do miejsc i ludzi na szlaku kluczowych zdarzeń tego procesu historycznego.
77 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Ryngraf

W dołach śmierci na Bródnie, w kwaterze 45N, znaleziono tajemniczy ryngraf. Na początku nie wydawało się, że uda się go odczytać. Specjaliści postanawiają prześledzić dramatyczną historię, kryjącą się za ryngrafem.
275 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Hamlet

Po śmierci króla Hamleta, królowa Gertruda wychodzi za mąż za jego brata, Klaudiusza. Do kraju wraca syn zmarłego władcy, noszący takie samo jak on imię. Hamlet jest zrozpaczony śmiercią ojca oraz zgorszony postępowaniem matki. Na zamku pojawia się duch króla, który namawia syna do zemsty.
53 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Gettysburg

Pierwszego lipca 1863 r. pod Gettysburgiem rozpoczęła się najkrwawsza bitwa wojny secesyjnej. Trzydniowe walki w których brało udział ponad 150000 żołnierzy pochłonęły 3903 zabitych i 18735 rannych po stronie konfederatów dowodzonych przez generała Lee i 3155 zabitych i 14529 rannych po stronie Armii Potomaku dowodzonej przez generała Meadea. Wtedy właśnie warzyły się losy całej wojny. Po klęsce armia południa już nigdy nie odzyskała inicjatywy i przeszła wyłącznie do działań obronnych. Reżyser przedstawia żołnierzy obydwu armii jako ludzi honoru, patriotów którzy walczyli za swoje domy i wolność. Nie każdy południowiec jest zwolennikiem niewolnictwa, lecz walczy bo jest synem Wirgini i broni swego domu. Jest to film o bohaterstwie i poświęceniu o dowódcach i zwykłych szeregowcach o przyjaciołach, którzy muszą walczyć przeciwko sobie w bratobójczej wojnie, po prostu o zwykłych ludziach chcących zachować trochę człowieczeństwa w tych okrutnych czasach . Na uwagę zasługuje również doskonała muzyka Edelmana
111 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Jesus

From the bustling streets of Jerusalem to the raging Sea of Galilee, join Peter, Nicodemus, Mary Magdalene, and a multitude of others as they journey alongside the most famous person ever to walk the earth. Witness the most miraculous events in history as Jesus sets sail with fishermen, challenges the Pharisees, befriends the outcasts, and heals the hurting. The lives he touches will never be the same. Filmed in front of a live audience, Sight & Sound's spectacular original production has been experienced by over one million people live on stage.
168 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

The Serbian Lawyer

Ten years after fleeing the regime in Serbia, Marko finds himself defending some of the very people that he fought against while he lived there, including the notorious Radovan Karadzic.
74 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Bobby Sands 66 Days

Wiosną 1981 r. cała Irlandia wstrzymała oddech, obserwując pojedynek woli pomiędzy zamkniętym w celi człowiekiem prowadzącym strajk głodowy a rządem Wielkiej Brytanii.
147 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Ślad

Maria Wiernikowska, znana jako korespondent wojenny, tym razem odkrywa historię prywatną, która jest też bliska wielu Polakom, skazanym na Syberię. Opowiada wydarzenia sprzed stu lat na tle dzisiejszego Kazachstanu. Jej przypadkowe spotkania pokazują, z jakim trudem ten kraj wydobywa się spod sowieckiej i rosyjskiej dominacji.
76 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Moses

He’s an unlikely hero, exiled and insecure – until God calls him to free the Israelites! Experience the epic story of MOSES in jaw-dropping scale, brought to life on stage with massive sets, spectacular special effects and live animals. Filmed before a live audience, it’s an unforgettable, uplifting production that takes your family right into the center of the Red Sea.
215 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Grabież Europy / The Rape of Europa

Film powstał na podstawie książki „Grabież Europy”, której autorem jest Lynn H. Nicholas. Dokument ukazuje skalę, etapy, metody i środki regularnej grabieży dzieł sztuki, prowadzonej przez nazistów w całej Europie podczas II wojny światowej. Od Austrii, przez Polskę, Francję, Rosję i Włochy, naziści prowadzili precyzyjną i przemyślaną akcję włączania dzieł sztuki do własnych kolekcji, zbieranych nie tylko dla Hitlera, ale i dla pozostałych nazistowskich notabli. Po zakończeniu II wojny światowej, część odzyskanych zbiorów wróciła do właścicieli, jednak losy pozostałych, zrabowanych dzieł sztuki wciąż pozostają albo nieznane albo nierozstrzygnięte w świetle prawa międzynarodowego. Oprócz licznych materiałów archiwalnych i relacji świadków z czasów II wojny światowej, dokument prezentuje powojenne losy poszczególnych dzieł, ukazując jak bardzo skomplikowane i obciążane wciąż niewygasłymi animozjami, bywają procedury prawne i umowy międzypaństwowe, które decydują o ich dalszym przeznaczeniu. Telewizyjna wersja filmu powstała w 2008 roku. W 2009 r. film otrzymał nagrodę Emmy Awards.
96 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie...

Rok 1934. Stefan Starzyński zostaje komisarycznym prezydentem Warszawy. Na stanowisku ma pozostać do wyborów. Rok 1939. W wyborach Starzyński nie uzyskuje wymaganej większości, ale w dalszym ciągu pełni funkcję prezydenta. 1 września 1939 r. Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bombardowanej stolicy. Sprzeciwia się nakazowi ewakuowania ważniejszych urzędów i w porozumieniu z generałem Czumą organizuje cywilną obronę miasta.
177 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.