Filmy z gatunku "Niemy" (62)

Terje Vigen

1917 | Niemy
W tym niemym filmie rybak łamie ustanowioną przez Anglików w epoce Napoleona blokadę norweskiego wybrzeża. Los daje mu szansę na odwet na tym, kto go skrzywdził.
17 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Dziewczęta z Norrtull / The Norrtull Gang / Norrtullsligan

1923 | Niemy
Cztery współlokatorki szukają uznania, miłości i życiowych szans, jednocześnie próbując zrobić karierę w zdominowanej przez mężczyzn branży.
17 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Piraci z jeziora Melar / Mälarpirater

1923 | Niemy
W tym niemym filmie na podstawie komedii Sigfrida Siwertza psotny chłopiec i jego dwaj towarzysze kradną łódź i wyruszają na letnią przygodę na jeziorze Melar.
20 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Konstruktor Svensson / Konstgjorda Svensson

1929 | Niemy
Wzięty za kogoś innego wynalazca, przypadkiem trafia do wojska i nieoczekiwanie zostaje wplątany w romantyczne zamieszanie.
13 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Wdowa po pastorze / Prästänkan

1920 | Dramat , Horror , Komedia , Niemy
Młody wikary stara się o stanowisko pastora. Po wygłoszeniu porywającego kazania zdobywa upragnione stanowisko. Nie wie jednak, że obowiązek bycia pastorem jest powiązany z poślubieniem wdowy po swoim poprzedniku. Zgadza się na ślub, po czym na plebanii umieszcza swoją narzeczoną w charakterze służącej i różnymi sposobami starają się pozbyć starej kobiety.
17 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Ingeborg Holm

1913 | Dramat , Niemy
Wspaniałe nieme filmy są próbką pracy reżysera Victora Sjöströma, który rozpoczął pierwszą złotą erę szwedzkiego kina, po czym z powodzeniem zaczął podbijać Hollywood.
17 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Pielgrzymka do Kevlaar / Vallfarten till Kevlaar

1921 | Niemy
Załamany po śmierci ukochanej młody mężczyzna zostaje zabrany na pielgrzymkę przez matkę, która modli się do Matki Boskiej o ukojenie dla jego serca.
13 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Erotikon

1920 | Komedia , Niemy , Romans
Na kanwie "Błekitnego lisa" Ferenca Herczega, Mauritz Stiller nakręcił wartko toczącą się lekką komedię: Irene Carpentier, żona badacza owadów, pragnie rozwieść się z mężem i w tym celu pozoruje zdradę małżeńską. Wywołuje tym jednak zazdrość nie męża, lecz kochanka. Po tych perypetiach, Irene porzuca męża i wraca do matki, przebaczając ukochanemu wybuchy zazdrości.
23 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Gabinet doktora Caligari / Das Cabinet des Dr. Caligari

1920 | Horror , Niemy
Do prowincjonalnego miasteczka przybywa wędrowny hipnotyzer (Werner Krauss). Jego medium, somnambulik Cezar (Conrad Veidt), jest główną atrakcją jarmarcznego show. Wkrótce w miasteczku zaczynają ginąć ludzie. Przyjaciel jednego z zamordowanych, Francis (Friedrich Feher), odkrywa ponury sekret - hipnotyzer jest reinkarnacją morderczego doktora Caligari, który zabijał, posługując się medium. Sytuacja nie jest prosta, gdyż Francis trafia za Caligarim do zakładu psychiatrycznego.
30 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Buster Bokserem / Battling Butler

1926 | Komedia , Niemy
Ojciec, zaniepokojony niezaradnością życiową swojego potomka, wysyła go dla nabrania tężuzny na wczasy pod namiot, Wyprawa staje się rzeczywiście ogniową próbą dla maminsynka. Wszystkiemu winna miłość do pięknej góralki. Odwzajemniona, ale cóż z tego; zdaniem rodziny, ich dziewczę nie jest dla chuderlawego paniczynka. Lokajowi przychodzi na myśl, że dzięki zbiezności nazwisk Alfred mógłby uchodzić za słynnego boksera - i tu zaczynaja się tarapaty, którego finałem jest walka zmuszonego do niej ignoranta z mistrzem.
31 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Wędrownik / The Railrodder

Jeden z ostatnich obrazów w karierze legendy kina niemego Bustera Keatona. Gwiazda i prekursor kina gra brytyjskiego wędrownika, który na drezynie przemierza Kanadę ze wschodu na zachód.
109 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Charlie w parku / In the Park

Czwarty film Chaplina w Essanay. Gdy Charlie znalazł w Niles park podobny do Westlake powrócił do wypróbowanej formuły z Keystone: do Charliego interweniującego w kłopotach dwojga zdecydowanie niefortunnych kochanków. Jest to więc kolejny film "parkowy" w dorobku artysty. Tramp jest tu osobą bardzo mało sympatyczną. Jest nie tylko kieszonkowym złodziejem, ale na dodatek łajdakiem.
220 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Nibelungi: Zemsta Krymhildy / Die Nibelungen: Kriemhilds Rache

Po wydarzeniach z pierwszej części eposu o Nibelungach - "Śmierci Zygfryda" zakończonej podstępnym morderstwem głównego bohatera, pogrążona w żałobie cnotliwa Krymhilda poprzysięga śmierć Hagen'owi Troje. Królowie i bracia wdowy obiecali bronić Hagena własnymi siłami i stać się jego tarczą. Wobec tego Krymhilda, aby móc zrealizować swój zamiar poślubia potężnego króla Etzela, który stojąc na czele Hunów najeżdża ziemie germańskie. W czasie święta przesilenia letniego zobowiązany nienaruszalnym prawem gościnności Etzel nie może spełnić żądania Krymhildy i nie zabija przebywających na jego dworze Burgundczyków, wśród których jest Hagen. Małżonka knuje spisek, który doprowadza do zdrady, a następnie rzezi, w której ginie syn Etzela. Wybucha bezlitosna wojna dająca szansę na wypełnienie zemsty.
203 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Nibelungi: Śmierć Zygfryda / Die Nibelungen: Siegfried

Zakochany w siostrze króla Gunthera Siegfried pomaga mu zdobyć maskę, która czyni swojego właściciela niewidzialnym.
183 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Faust / Faust - Eine deutsche Volkssage

1926 | Fantasy , Niemy
Friedrich Wilhelm Murnau kieruje się w swym filmie nie tyle dramatem Wolfganga Goethego, ile średniowieczną baśnią ludową. Faust (Gösta Ekman) zapisuje swą duszę Mefistofelesowi (Emil Jannings) i otrzymuje od niego z powrotem swą młodość. Po pobycie we Włoszech, gdzie w pełni korzystał z radości życia, Faust powraca do domu i zakochuje się w niewinnej Małgorzacie (Camilla Horn). Przy pomocy jej ciotki Marty (Yvette Guilbert) uwodzi dziewczynę.
243 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Portier z hotelu Atlantic / Der letzte Mann

1924 | Niemy
Arcydzieło filmowe mistrza niemieckiego ekspresjonizmu, które zainicjowało w kinematografii nurt kammerspielu. Historia starego portiera, dumnego ze swej pozycji, który pewnego dnia zostaje zdegradowany i przydzielony do obsługi toalet, opowiedziana jest z niebywałą wrażliwością głównie za pomocą nowatorskiego zastosowania kamery. Jej ruchy, położenie oraz sposób oświetlenia odzwierciedlają stany emocjonalne bohatera i nadają znaczeń obrazowi.
146 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Lokator / The Lodger - A Story of the London Fog

1927 | Niemy , Thriller
Daisy jest atrakcyjną blondynką i pracuje jako modelka. Słysząc o siódmej już ofierze „Mściciela”, który regularnie co wtorek zabija jasnowłose dziewczęta, Daisy postanawia przenieść się do domu rodziców. Tutaj częstym ich gościem jest Joe – inspektor policji - który czyni zaloty wobec Daisy. W tym samym czasie rodzice wynajmują pokój tajemniczemu lokatorowi. Choć jego zachowanie jest dość dziwne, Daisy udaje się z nim zaprzyjaźnić, ku zniecierpliwieniu Joe’go. Pewnego wtorku, pod nieobecność lokatora, Joe przeszukuje jego pokój, znajdując dowody jego prawdziwej tożsamości… Film jest oparty na motywach wydarzeń związanych z morderczą działalnością Kuby Rozpruwacza w Londynie u schyłku XIX wieku. "Lokator" jest jednym z pierwszych filmów Alfreda Hitchcocka, w którym zdecydowanie daje znać o sobie jego kunszt reżyserski. Za pomocą prostych środków, m.in. starannej gry czasem, potrafił stworzyć przejmującą atmosferę nadchodzącego nieszczęścia oraz błyskotliwie ukazać środowisko londyńskich warstw niższych.
257 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Gorączka złota / The Gold Rush

1925 | Komedia , Niemy
Rok 1898, ludzi ogarnęła gorączka złota, każdy, kto może, ściąga do Klondike. Na Alaskę przybywa również Charlie. W czasie burzy śnieżnej chroni się w napotkanej chacie i przy tej okazji poznaje dwóch ludzi znanych w całej okolicy: dobrego "Wielkiego" Jima i złego "Czarnego" Larsena. Odcięci przez nawałnicę i śniegi, przeżywają tam ciężkie chwile, gdy zaczyna im brakować żywności. Zdesperowany Larsen wyrusza w końcu na poszukiwanie jedzenia, a oszalały z głodu Jim omal nie zostaje kanibalem.
899 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Pancernik Potiomkin / Bronenosets Potyomkin

1925 | Niemy , Propagandowy
Na pancerniku jest rok 1905. Dwadzieścia lat później Sergiej Eisenstein dba o to, by widzowie filmu znów znaleźli się w centrum rewolucyjnych wydarzeń. Pokazuje im z bliska słynny bunt na pokładzie okrętu wojennego "Kniaź Potiomkin Tawriczeskij" i masakrę, którą pokładowa rebelia wywołała w odeskim porcie. Eisenstein obserwuje społeczeństwo tuż przed rewolucją. Czuje, że nadchodzi moment, w którym przeleje się szala goryczy. Patrzy na uciskanych i wypatruje wśród nich tych,, którzy są już gotowi walczyć. Jako reżyser wydarzeń Eisenstein dokonuje jednak eksperymentu na świecie przedstawionym. Równolegle prowadzi narrację. Zestawia wiele prywatnych historii i wchodzi w świat pełen emocji i wewnętrznych napięć. Widzi umęczonych żeglarzy, którzy nie chcą jeść zarobaczonego mięsa. Nie dziwi go, że emocje na pokładzie sięgają zenitu i chwilę potem wybucha krwawy protest. Film składający się z pięciu rozdziałów to jednak przede wszystkim opowieść o człowieku – o jego nadziejach, o jego konflikcie z systemem i o jego wierze w zmianę. Oszałamiające zdjęcia Eduarda Tissego pozwalają dostrzec w tłumie pojedyncze twarze. W filmie zrealizowanym na 20. rocznicę rewolucji można dostrzec kobiety niosące na rękach chore dzieci, słyszeć rozdzierający krzyk walczących i czuć zapach śmierci. Jego nowatorska forma pozwala miksować zachwyt z przerażeniem, a o wielkiej historii wciąż mówić z ludzkiej perspektywy. 
183 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Metropolis

1927 | Niemy , Sci-Fi
Przyszłość. Ludzie są podzieleni na dwie grupy: myślicieli, którzy stwarzają plany (ale nie wiedzą jak wszystko działa), oraz robotników, którzy wytwarzają (ale nie mają żadnej wizji). Są od siebie kompletnie odseparowani, ale razem tworzą jednak całość. Jeden człowiek z grupy myślicieli ośmiela się odwiedzić podziemia, gdzie robotnicy wykonują trudną pracę. Jest bardzo zdziwiony tym, co zobaczył...
188 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Kobieta na Księżycu / Die Frau im Mond

1929 | Niemy , Sci-Fi
Profesor Manfeldt od 30 lat żyje w biedzie, odrzucony przez środowisko naukowe, po tym jak przedstawił teorię o występowaniu złóż złota na Księżycu. Udaje mu się pozyskać współpracowników w osobach inżynierów Wolfa Heliusa i Hansa Windeggera, którzy mają ambitny plan budowy statku kosmicznego zdolnego do lądowania na Srebrnym Globie. Po sukcesie misji bezzałogowej rakiety "H 32" poczynaniami inżynierów zaczynają interesować się przedstawiciele finansjery. Jeden z nich, Amerykanin Walter Turner, kradnie prace profesora Manfeldta oraz grozi sabotażem projektu, jeżeli Helius i Windegger nie zaczną pracować dla niego.
210 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Ręce Orlaka / Orlacs Hände

1924 | Dramat , Horror , Kryminał , Niemy
Pierwsza, i prawdopodobnie najlepsza ekranizacja powieści Maurice`a Renarda Les Mains d`Orlac. Wstrząsająca historia pianisty, który po stracie dłoni w katastrofie kolejowej, zostaje "obdarzony" przez chirurga - eksperymentatora rękami słynnego seryjnego mordercy. Miotający się w obłędzie artysta rozpaczliwie usiłuje walczyć z rękami, które popychają go do zbrodni... Jedna z najlepszych ról Conrada Veidta, znakomitego niemieckiego amanta. (opis za : Filmoteka Narodowa)
254 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Podróż na Księżyc w kolorze / Le voyage dans la lune

Film opisuje podróż grupy naukowców na księżyc. Podobni do owadów mieszkańcy księżyca biorą ich do niewoli. Agresorzy rozpadają się przy dotknięciu czubkiem parasola --- odkrycie to pozwala naukowcom pokonać wroga i wrócić na Ziemię.
236 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Podróż na Księżyc / Le voyage dans la lune

Film opisuje podróż grupy naukowców na księżyc. Podobni do owadów mieszkańcy księżyca biorą ich do niewoli. Agresorzy rozpadają się przy dotknięciu czubkiem parasola --- odkrycie to pozwala naukowcom pokonać wroga i wrócić na Ziemię.
240 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.